››  
javadi-amoli-neveshteh

آیت الله جوادی آملی

♦ چهارشنبه حوزه‌ها و سخنان مراجع عظام تقلید
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بین‌المللی علامه حکیم قطب‌ الدّین شیرازی با تأکید بر ضرورت تبیین دوران شکوفایی علمی در کشور و همچنین معرفی شخصیت‌های برجسته به عنوان الگو برای نسل جوانِ امروز افزودند: با وجود این الگوها، لزومی ندارد که ما افرادی را از اعماق تاریکی‌های قرون وسطای اروپا بیرون بکشیم و آنان را به عنوان یک شخصیت معرفی کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی در آغاز درس خارج خود  با بیان اینکه آمریکا از درون پوسیده است، گفت: آمریکایی‌ها که از تأمین امنیت کشور خود عاجزند، چگونه ادعا می‌کنند که می‌خواهند امنیت دنیا را تأمین کنند؟!

آیت الله جوادی آملی در دیدار جمعی از مسئولان و اعضای نمایندگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) در قم، در سخنانی با اشاره به جایگاه رفیع حضرت امام خمینی (ره) در رفع مشکلات و کمبودهای حوزه‌های دینی گفت: امام (رضوان الله عليه) نه تنها در مسائل سياسی، بلكه در مسائل و استقلال حوزه و امور مربوط به سایر پايگاه‌های علمی، كمبودها را شناسایی و آنها را به خوبی جبران كرد.

وی همچنین در جلسه تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار می‌شد با  اشاره به الزامات طلبگی گفت: طلبه‌ای که اهل فیلم و سریال باشد محقق نمی‌شود.

 آیت‌ الله نوری همدانی  هم با اشاره به اینکه وهابیت کل دنیا را تهدید می‌کند افزود: امروز کشورهایی چون سوریه، عراق، عربستان به شخصیت‌هایی همچون ابوذر غفاری نیاز دارند تا با شجاعت و فداکاری و فریادگری، در مقابل دست نشانده‌های استکبار و علمای درباری وهابیت بایستند.

آیت‌ الله مظاهری در سخنانی با انتقاد از کمرنگ شدن امر به معروف در جامعه گفت: ملّتی که امر به معروف و نهی از منکر نکند، دنيا و آخرت خود را ويران خواهد ساخت.

♦ بزرگان حوزوی چه گفتند؟
آیت الله سید احمد خاتمی با اشاره به اینکه قرآن قانون اساسی امت اسلامی است، گفت: یکی از راه‌های فهم کاربردی مباحث اصولی در فقه، ارجاع این مباحث به فقه جواهری است.

حجت الاسلام والمسلمین حسين انصاريان در همايش وحدت حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه دین کمربند محکم علم است تأکید کرد: ادغام علوم دانشگاهی و حوزوی باید به صورت آگاهانه، هنرمندانه و با ظرافت صورت بگیرد تا در جامعه شاهد خوف و حزن نباشیم.

حجت الاسلام فرخ فال مدیر حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حوزه علمیه در همه حال باید استقلال خود را حفظ کند، گفت: استقلال حوزه خواست رهبری، مراجع و بزرگان دینی است.

نمانیده هیئت امنای مدارس علمیه خواهران آذربایجان شرقی در سخنانی تأمل‌برانگیز گفت: با وجود کمبود استاد و قم‌نشین بودن برخی از علمای بومی، سیاست توسعه مدارس علمیه باید با حساب و کتاب باشد.

♦ دیگر چه خبر؟

تفاهم‌نامه همکاری میان سه نهاد پژوهشی، حوزوی و دانشگاهی، آزمون روحانیان کاروان‌های حج در منطقه شمال غرب کشور و انتصاب حجت‌ الاسلام محدث به عنوان مدیر آمار و اطلاعات حوزه‌های خواهران از دیگر اخبار امروز حوزه‌ها بود.

♦ نشست‌های پیش رو/ نشست‌های برگزار شده
نخستین نشست تخصصی سیاست‌گذاری پژوهشی با عنوان «ماهیت سیاست‌گذاری پژوهشی و ضرورت آن برای حوزه‌های علمیه» از سوی معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه ۳۰ آذر ماه برگزار می‌شود.

نشست علمی «جایگاه پژوهش‌های کاربردی در جامعة المصطفی» با حضور پژوهشگران جامعة المصطفی برگزار شد.

دوره واکاوی فرقه ضاله وهابیت ویژه طلاب اهوازی برگزار شد.

♦ حوزه و اخبار نشر
کتاب «سبک زندگی اسلامی در دوران عقد» تألیف حجت‌ الاسلام هادی حسین‌خانی به زودی وارد بازار می‌شود.

کتاب «روانشناسی در تبلیغات دین» تألیف حجت‌ الاسلام زینتی از سوی انتشارات جامعة‌ المصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله) العالمیة به زودی وارد بازار می‌شود.

فردا شب با اخبار آخر هفته حوزه علمیه، در خدمت شما هستیم.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.