››  

khat-magazineدر روزهایی که دعوای قدیمیِ موافقان و مخالفان فلسفه و عرفان، به خاطر برگزاری چند مناظره و بحث در تلویزیون و مجامع علمی و انعکاس نظرات مختلف پیرامون آن در محافل علمی و مجلات به بحثِ داغ بین طرفداران و مخالفان امروزی تبدیل شده است، گروهی از طلاب جوان با تلاش و تکاپوی علمی خود در شماره جدید مجله خود، خط پُر رنگی در این میان رسم کرده‌اند.

دوماهنامه علمی فرهنگی خانه طلاب جوان با نام «خط» در شماره مهر و آبان سال ۹۱ خود پرونده‌ای درباره فلسفه‌ستیزی در حوزه با عنوان مستوری و مهجوری در دستور کار خود قرار داده است.

این پرونده با متن و حاشیه سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با  اساتید فلسفه قم در سال ۱۳۸۲ آغاز شده است که در آن سطح تفکر فلسفی در جامعه و علمای دین محدود دانسته شده است. در ادامه نیز سخنان برخی از اساتید فلسفه در محضر ایشان آورده شده است.

در این پرونده گفت‌وگوهایی با برخی از  اساتید، محققان و پژوهشگران عرصه فلسفه انجام شده است از جمله:

– دکتر فنایی،  استاد فلسفه  تطبیقی فلسفه سیاسی و عرفان مؤسسه امام خمینی (ره) که به مسئله آمارهای کمّی در رابطه با وضعیت موجود  فلسفه در حوزه پرداخته است.

– حجت الاسلام و المسلمین دکتر گرجیان، عضو هیئت علمی و مدیر سابق گروه فلسفه و کلام دانشگاه باقر العلوم (ع)  از پرچمداری حوزه علمیه در فلسفه اسلامی سخن گفته است.

– حجت السلام امینی‌نژاد،  استاد سطوح عالی فلسفه و عرفان اسلامی در حوزه علمیه،  موانع و راهکارهای پرچمداری حوزه علمیه در فلسفه  اسلامی  را مورد بررسی قرار داده  است.

– حجت السلام و المسلمین عبدالهی استاد فلسفه و معاونت پژوهشی دانشگاه تهران – پردیس قم، الزامات پرچمداری حوزه در فلسفه اسلامی و جریانات مخالف را بررسی کرده و از تهدیدی به نام «ساندویچی خواندن فلسفه» نام بُرده  است.

– حجت السلام و المسلمین  اسماعیلی، عضو هیئت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه و فرهنگ و اندیشه اسلامی، در گفتاری با عنوان تئاتری با واقعیت کاملا برعکس، جریان اخیر ستیز با فلسفه در حوزه علمیه را واکاوی کرده است.

در این پرونده علاوه بر گفت‌وگوهای ذکر شده، مقاله‌هایی از طلاب سطوح مختلف حوزه که برخی از آنها دانش‌آموخته فلسفه نیز هستند وجود دارد که به ملزومات آموزشی و پژوهشی مرکزیّت حوزه در فلسفه اسلامی، کارکردها ی فلسفه و عرفان در تبیین معارف دینی، دلالت انقلاب اسلامی بر کارآمدی فلسفه صدرایی، سردرگمی آموزش فلسفه اسلامی در دانشگاه و تأمّلاتی در باب خاستگاه یونانی فلسفه اسلامی  پرداخته‌اند.

علاوه بر مطالب فوق، دو بحث فلسفی از تقریرات درس استاد طاهر زاده با عناوین «نگاهی تحلیلی به بستر شکل‌گیری و تمایزات حکمت متعالیه» و «پاسخی به قشری‌گری اشعری و افراط معتزلی» در اختیار علاقه‌مندان به این مباحث قرار گرفته است.

و بالاخره متن کامل سه جلسه مناظره آقایان نصیری و واسطی درباره فلسفه و عرفان که در مشهد مقدس برگزار شد، همراه با فیلم آن در قالب یک لوح فشرده که ضمیمه مجله شده است، این شماره را به یک مجموعه خواندنی و همچنین دیدنی برای علاقه‌مندان به این مباحث تبدیل کرده است.

در انتهای این پرونده نقدی بر مجله «سمات» درج شده که رویکرد آن را در نقد فلسفه اسلامی به چالش می‌کشد.

این شماره نشریه خط، پرونده‌های دیگری نیز دارد:

یکی به نام «ساز ستیز» با موضوع وحدت و بیداری اسلامی و دیگری  به نام «سکنای انس» که به خانواده اختصاص دارد.

در پرونده ساز ستیز،  با حجت السلام و المسلمین علی اصغر اوحدی معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب درباره شرایط حساس منطقه و با استاد سید داود ساجدی، مدیر مؤسسه تحقیقاتی – فرهنگی مفید و مشاور شورای فرهنگی – اجتماعی درباره وحدت اسلامی گفت‌وگو شده است.

 همچنین گفتارها، سخنرانی‌ها و مقالاتی از:

– دکتر «انور ورده» در همایش «راهکارهای اندیشه‌ای و عملی تقریب مذاهب اسلامی» با عنوان «شیوه‌های فکری و عملی تحقق تقریب مذاهب اسلامی»

– آیت الله شیخ محمد علی تسخیری در کنگره «امت اسلامی از تنوع مذهبی تا فرقه‌گرایی» با عنوان «دو وضع متناقض: مذهب‌گرایی و فرقه‌گرایی»

– دکتر محی الدین القره داغی در همایش «امت اسلامی، چالش‌ها و راهکارها» با عنوان «گفت‌وگوی مذاهب، اهمیت و ضوابط آن»

– حجت السلام و المسلمین احمد مبلغی، در جمع فعالان فرهنگی و مذهبی شیعه و سنی با عنوان «چیستی تقریب و شبهاتی که ترویج می‌شوند»

– حجت السلام و المسلمین نواب در اردوی سالانه اتحادیه بین المللی امت واحده با عنوان «دعائم وحدت و مقابله با تکفیر و اهانت»

– آیت الله جاودان درباره «مراسمات نهم ربیع»

– مهدی همازاده ابیانه درباره «روایتی از برخوردهای سلیقه‌ای و یک‌جانبه با روایات و سیره»

– حسین همازاده ابیانه، درباره «علمای مصر و تقریب مذاهب اسلامی»

– مجتبی احمدی، با  موضوع «بازخوانی گرایش شیعه مردم مصر»

– حمید رضا غریب رضا، با عنوان «اطلاعات ناکافی و قضاوت‌های عجولانه»

– علیرضا کمیلی با عنوان «فرصتی که دارد تهدید می‌شود.»

– دو مطلب درباره فتنه‌انگیز ی یک روحانی‌نمای شیعه و تبعات آن و هشداری درباره سخنرانی یک منبری معروف، پایان‌بخش این پرونده هستند.

در پرونده ساز ستیز با موضوع خانواده، استاد محمد شجاعی در باب آفات زندگی خانوادگی طلاب به نکاتی اشاره کرده است؛ گزارشی از کتاب «زن، آنگونه که باید باشد» اثر استاد اصغر طاهر زاده ارائه شده است؛ حجت الاسلام و المسلمین سید احمد فقیهی، زیّ طلبگی در زندگی خانوادگی را مورد بحث قرار داده است؛ داستانی از مهدی هما زاده با اسم زیّ طبلگی خواهید خواند؛ گفت‌وگویی با استاد حق‌شناس درباره سیره خانوادگی علمای سلف می‌خوانید؛ و بالاخره روایتی از زندگی طلبه شهید، سید محمد حسین نواب که بر اساس چهار مصاحبه اختصاصی با خانواده و دوستان شهید تنظیم شده است.

اینجا هم می‌توانید وبلاگ مجله خط را ببینید.

۲ دیدگاه در پاسخ به “مستوری و مهجوری؛ پرونده‌ای درباره فلسفه‌ستیزی در حوزه علمیه

 1. اسفندیار -

  سلام و ممنون.
  بر قداست عرفان و فلسفه همین بس که شخصیتی همچون امام خمینی را تولید کرده البته با ادویه فقه و اصول.
  پیشنهاد می کنم در این زمینه از دکتر سعید خلیل اویچ یاری بگیرید.

 2. علی -

  سلام
  ضمن تشکر از گزارش جامع شما، خانه طلاب، به تازگی دوهفته نامه عهد را هم منتشر کرده است. خوب است گزارشی هم درباره آن کار کنید
  با تشکر
  http://ahd-mag.ir/